Mojim maturantom

Autor: Mária Hrešková | 20.5.2013 o 13:21 | Karma článku: 11,72 | Prečítané:  1267x

Dnes sa začínajú na našom gymnáziu ústne maturitné skúšky. Napísala som „na našom“, hoci už vlastne od marca, kedy som dostala výpoveď, nie som jeho súčasťou ako pedagóg, no srdcom to vždy bolo a aj bude moje gymnázium. Prežila som tam veľa krásnych a nezabudnuteľných chvíľ s „mojimi“ študentmi, ale aj priateľmi - kolegami. Obdobie maturít bolo pre mňa vždy tak zvláštne krásne, kedy som sa lúčila s tými, ktorých som takmer denne stretávala štyri, niektorých až osem rokov. Bolo mi, samozrejme, za nimi aj smutno, pretože som vedela, že prestanú byť súčasťou môjho života, ale na druhej strane som vedela, že pre nich začína nová kapitola ich života, kedy rozprestrú krídla a rozletia sa do sveta. A ja som im zo srdca želala, aby ich let bol šťastný a aby sa im ich sny a nádeje naplnili.

Tento rok je pre mňa úplne iný, taký smutný. S Vami, moji maturanti, som sa lúčila uprostred školského roka, odišla som od nedokončenej práce... Posledná hodina vo vašej triede bola pre mňa veľmi ťažká. Kytica kvetov, Vaše slová poďakovania... Aby som to nejako zvládla, začala som vysvetľovať novú látku, pretože sme boli s učivom trochu pozadu. Ale, priznám sa, bola som ako vo sne, v mrákotách, no nechcela som plakať, nechcela som myslieť na to, že je to posledný krát, čo tu takto pred Vami stojím a vysvetľujem, na to, že nebudem pri tom, keď sa budete lúčiť so školou, študentmi a učiteľmi, že nebudem pri Vás, keď budete skladať svoju skúšku dospelosti. Že nebudem mať možnosť povzbudiť Vás, keď budete stáť vystrašení predo dverami, do ktorých onedlho vstúpite, aby ste pred komisiou ukázali svoje vedomosti, ktoré ste získali počas rokov štúdia na našej škole. Že Vy, moji maturanti z matematiky, nebudete môcť pod mojím láskavým vedením preukázať maturitnej komisii vedomosti, ktoré som Vám aj ja za tie roky vštepovala.

Takže, milí maturanti, aspoň v mysli budem počas týchto dní  pri Vás, v duchu Vás povzbudím, aby ste sa nebáli, aby ste úspešne zmaturovali a zaželám Vám dobrých a spravodlivých skúšajúcich. A taktiež Vám prajem, aby ste neskôr na svoju maturitu spomínali len v dobrom. A ak maturita nedopadne podľa Vašich predstáv, netrápte sa, uvedomte si, že maturitou váš život nekončí, ale ešte len začína. Známky nie sú podstatné, ako som vám to neraz zvykla hovorievať, podstatné je to, čo máte v hlave, Vaše vedomosti. Na tých budete stavať a budovať aj na vysokej škole a aj vo svojom ďalšom živote.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?